Česká národní banka

Žáci 9. ročníků v rámci exkurze navštívili Prahu. Nejprve se podívali na Vyšehrad, kde zhlédli nejvýznamnější historické památky a na vyšehradském hřbitově si prohlédli hroby slavných českých osobností. Odpoledne jsme měli rezervovánu prohlídku Návštěvnického centra ČNB, kde se žáci v rámci expozice Lidé a peníze seznámili s vývojem a historií peněz, získali informace o ochranných prvcích bankovek, dozvěděli se fakta o fungování bezpečnostních schránek apod. Největším lákadlem prohlídky je bezesporu zlatá mince o nominální hodnotě 100 000 000 Kč, která je největší zlatou mincí v Evropě a druhou největší na světě. Česká národní banka ji vydala v roce 2019 k příležitosti 100. výročí vzniku československé měny.